Biografie
V květnu 1993 se Ivoš stěhuje z Košic, kde stál u vzniku, dnes již známé death metalové kapely NOMENMORTIS. Ve svém novém bydlišti – ve Zlíně – hledá spoluhráče k založení nové kapely. Jeho snaha je však marná a myšlenka na hudební aktivity zcela upadá.
Na podzim 1994 se náhodou seznámil s bubeníkem a počátkem roku 1995 už duo tvoří základy prvních skladeb. V létě byl členy kapely BLACK HEAVEN na post kytaristy navrhnut Mira.
Během dalšího období zatím bezejmenná kapela pilně zkouší a pomalu získává svou vlastní tvář. Vhodní spoluhráči k doplnění sestavy však nejsou nalezeni a vyvstávají nové problémy.
V létě 1997 bubeník nepřišel na plánované nahrávání, proto byl okamžitě vyhozen. Jedinou možností bylo pokračovat s automatem. V roce 1998 dále pokračovalo nahrazování lidského faktoru elektronikou. Do skladeb byly zakomponovány i klávesové party.
Na jaře 1999 nastoupil na post zpěváka Martin a trio si zvolilo název DRACO HYPNALIS.
V dubnu 2000 konečně stabilní sestava nahrává ve Studiu Poličná demo "Nobleness Of The Storm-Gatherer", které vychází jako split s techno-deathovou kapelou ROMANTIC LOVE.
Následují první koncerty a celkem úspěšná účast na letním festivalu Nuclear Storm. Nahrávka získává širokou škálu převážně pozitivních recenzí. K velkému úspěchu patří ocenění hudebního magazínu Rock&Pop – demo měsíce listopadu 2000.
V dubnu 2001 DRACO HYPNALIS kapela opět navštěvuje Studio Poličná, kde nahrává 4 skladbové promo, určené předvším možným vydavatelům. Později účinkuje na letním festivalu Brutal Assault. Další řada koncertů probíhá během podzimu a zimy. Z toho důvodu je prozatím odloženo nahrávaní nových skladeb.
Počátkem roku 2002 je celosvětově rozšířeno již více než 800ks split MC a zhruba 300ks proma 2001. Vhodný vydavatel však není nalezen. Na jaře kapelu opouští Martin.
Po neúspěšném hledání nového zpěváka nastupuje na tento post Lukáš- bubeník spřátelených ROMANTIC LOVE. Během krátké doby je s ním secvičen nový repertoár.
V říjnu 2002 trio nahrává, ve známém Studiu Poličná, skladby na první plnohodnotné album.
V předjaří roku 2003 projeví italský label Pulsar Light rec. vážný zájem o vydání této nahrávky ve formě CD. Mimo dalších koncertů se kapela opět účastní prestižního festivalu Brutal Assault, a to nejen koncertním vystoupením, ale s pomocí labelu i jednou skladbou na kompilačním CD tohoto festivalu.
Nakonec však label vydaní CD odkládá na neurčito a přestává s kapelou komunikovat.
V srpnu 2004 DRACO HYPNALIS sklízí kapela pozitivní ohlasy publika na polském Merciless East Festivalu. Druhá polovina září se nese ve znamení středoevropského turné po boku lotyšských techniků NEGLECTED FIELDS. Do konce kalendářního roku proběhne ještě několik vystoupení,z nichž za zmínku stojí především říjnové minitour s kapelou MARTYRIUM CHRISTI.
Vzhledem k nezájmu původního vydavatele dochází v dubnu 2005 k dohodě s domácím labelem Élysion music,který vydává naše debutní CD počátkem červnu téhož roku. Následně je album propagováno řadou koncertů a to jak na domácích pódijích, tak i v zahraničí. K nejvýznamnějším z těchto akcí patří opětovná účast na Merciless East festivalu a pozdější minitour v Polsku, především však Česko-Slovenské "Mortal Storms Of Autumn Tour" slovenskými kolegy OBLITERATE a MIZAR. Právě na zmiňované turné kapela vyjíždí s tehdy ještě hostujícím frontmanem Peťou (ex-INFANTICIDE), který se později stává právoplatným členem D.H.
Zdánlivá nečinnost kapely v roce 2006 je způsobena především přestávkou po předchozích koncertech, následně poté komponováním nových skladeb a tudíž několikaměsíční koncertní pauzou. Na podzim Peťa přibírá k mikrofonu i strunný nástroj a my máme konečně po mnoha letech v sestavě skupiny dvě kytary.
Koncem jara 2007 jsme připraveni k nahrávání druhého alba a během léta jej točíme i mixujeme v Lerryho (SCENERY) domácím studiu LGM. Ještě před dokončením finální mixáže projeví zájem o vydání této nahrávky v podobě CD domácí vydavatelství Zero Budget Productions, které také druhé CD DRACO HYPNALIS "Imagination" 11.9.2007 vydává. Ihned poté vyjíždíme s polskými kamarády CLIMATE na dvoutýdenní "Brotherhood Of Autumn Equinox Tour" po Polsku, západní Ukrajině, Slovensku a končíme doma v České republice. Do konce roku vystupujeme ještě několikrát v ČR a ve Slovensku a také se nám podaří postoupit do finále multižánrového hudebního festivalu "Setkání Kytaristů" ve Zlíně.
Během roku 2008 odehráváme přes 30 koncertů. Většinu z nich v rámci podzimního tažení po zemi české, slovenské a podkarpatoruské s kolegy MARTYRIUM CHRISTI pod názvem "When Autumn Storms Come Tour 2008". K dalším úspěchům patří naše účast na největším ukrajinském festivalu Metal Heads Mission v autonomní republice poloostrova Krym a opětovné bodování na "Setkání Kytaristů", tentokrát v Ostravě, kde vystupujeme snad jako první metalová kapela tvrdšího ražení.
Na přelomu dubna a května 2009 plánujeme ukončit propagaci aktuálního CD na "Grand Finale of Imagination Tour", avšak koncem srpna téhož roku se podaří vyjet i na další, nyní čistě zahraniční, šňůru "Progressive Machined Symphony Tour". Tato startuje v Polsku, pokračuje na běloruském Metal Crowd Festivalu a zpět domů se vracíme opět přes Polsko a Slovensko. Vše probíhá za doprovodu kolostrojních kolegů DUOBETIC HOMUNKULUS a našeho pana vydavatele. Posléze se plně začínáme věnovat práci na třetím studiovém albu "Balance Of Moments".
Během jara a léta 2010 je nahrávání hotovo.Ale díky ohromné spoustě všemožných problémů a nekonečné souhře špatných náhod jsme nuceni jeho vydání před odjezdem na ukrajinské "Carpathian - Donbass Operation Tour 2010" v měsíci září odsunout - pravděpodobně na jaro roku 2011.
Ani v roce následujícícm nám však osud nepřeje a staví do cesty různé nemilé překážky, mezi nimiž jsou několikeré stěhování bydliště i zkušebny, změna nevděčného zaměstnavatele a další kolo skoro nekonečného pracovně-vzdělávacího programu ...
I přes tyto potíže, které nás mnohokrát velice brzdily, nakonec všechny práce na třetím albu úspěšně zakončíme finální mixáží a masteringem v profesionálním studiu Martina Lindy v Praze.
Díky našemu trpělivému vydavateli - labelu Zero Budget Production - je 14.srpna 2012 CD "Balance of Moments" konečně vydáno.